Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
Brdské záhady I.
Střední Brdy stále skrývají mnohá tajemství. Jedná se především o různé účelové stavby které postupně vznikaly během desítek let trvání vojenského újezdu. Do dnešních dnů zůstávají jejich pozůstatky zapomenuty zarostlé v lesních porostech, na místech kam i v sezóně houbaři a "lufťáci" málokdy zabrousí. O jejich historii a osudech se dnes už mnoho nedozvíme, protože pamětníků rychle ubývá a informací je minimum...
Vojenské pozorovací věže
V přímé návaznosti na převzetí pozemků určených ke zřízení vojenské střelnice v Brdech Ministerstvem národní obrany započaly i práce na detailním zpracování nových mapových podkladů a upřesnění katastrálních map. Od r. 1927 byly na vrcholech kopců zaměřovány a budovány nové trigonometrické (zhušťovací) body a nad nimi observační věže.
V porovnání s ostatním územím ČR je právě v Brdech díky vojenským aktivitám síť trigonometrických bodů poměrně hustá a nic na tom nemění ani to, že v současné době zůstalo zachováno jen několik věží a mnoho bodů je zrušeno a vyškrtnuto z aktuálního seznamu České státní trigonometrické sítě.
Kromě trigonometrických observačních věží byly na brdských kopcích vybudovány i další stavby, ať se již jedná o radarové věže na vrchu Praha z období 2. světové války či starší, „prvorepublikové“ vojenské pozorovací věže.
Zbytky těchto staveb mají jedno společné – chybí k nim podrobnější údaje (možná jsou zatím jen nedostupné?), jakákoliv dokumentace či fotografie.
Nejdříve bych se chtěl věnovat pozůstatkům vojenských pozorovacích věží. Podle dobové litaratury v blízkosti cílových ploch Brda a Tok stály tři. Dvě z nich se nám již podařilo lokalizovat a změřit rozteče betonových základových patek. U obou věží jsou prakticky shodné.
Věže nestály na vrcholech (kde jsou často umisťovány trigonometrické body), ale na místech zajišťujících nejen dobrý rozhled, ale i přístup. Betonové patky i dnes působí v terénu impozantním dojmem a podle jejich roztečí muselo jít o stavby značné výšky.
Kdy byly věže postaveny lze doložit poměrně přesně – na jedné z patek jsou zbytky nápisu s čitelným letopočtem 1931. Škoda, že se nedochoval nápis celý i se jménem stavební firmy, která tuto konkrétní věž stavěla... Tomuto datování odpovídá i zmínka v dobové literatuře.
Záhadou zůstává, jaký byl osud věží po druhé světové válce (během ní?). Podle hodnověrného svědectví pamětníků věže již v roce 1948 nestály. Spadly? A všechny tři? To je velmi nepravděpodobné... Byly tedy strženy? A kdy? Proč?
Pokud by jste měli k této tematice jakékoliv doplňující informace, ozvěte se prosím!
Další článek k tématu vojenských pozorovacích věží najdete ZDE.
(Pro VHSB zpracoval v lednu 2008 Námořník)
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo