Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
Další zpřístupňování VVP Brdy
(Citováno z článku časopisu A report, vydávaného Ministerstvem obrany ČR)
Během posledních dvou týdnů se ve sdělovacích prostředcích objevily zprávy o připravovaném budování nových cyklotras. Jedna z nich by měla vést přímo po hrázi Hořejšího padrťského rybníka...
Důsledky otevírání Brd a snimi spojeného zvýšeného pohybu veřejnosti nejen v zpřístupněných částech, ale i mimo ně můžeme pozorovat prakticky na každém kroku a není to zrovna příjemná podívaná...
Ohniště na lesní cestě od Aliance na Houpák.
(Foto duben 2007)
Pohled do tzv. diamantového příkopu před střílnami zkušebního objektu CE v cílové ploše Jordán – před pár lety si právě tenhle bunkr „zahrál“ ve filmu Obecná škola.
(Foto duben 2007)
Mototuristé v Brdech – roštěnky (děvčata) se za přispění dvoulitrové petláhve s pivem kochají kvetoucí přírodou na Hrachovištích... (Foto 21.4. 2007)
Ohniště plné odpadků, Koníček, vrcholová skála (666m.n.m.) (Foto červen 2008)
Podobných zákoutí lze dnes najít v Brdech stále víc, ale na člověka z toho padá smutek, vztek a pocit bezmoci.
Jestli je toto daň za široce medializované a s radostí vítané otevírání VVP široké veřejnosti tak to měl raději celý prostor zůstat uzavřený (a důsledně střežený).
Co se týče cílových ploch, tak tam byl vstup zakázán vždy i pro držitele povolení ke vstupu, tento zákaz stále trvá a přesto se právě tam dějí jen stěží uvěřitelné věci...
Konkrétně třeba nejdostupnější cílová plocha Jordán – během léta byly postupně ukradeny všechny výstražné tabule na trase od Bílého křížku přes letiště, upozorňující na zákaz vstupu a nebezpečí ohrožení života (u Bílého křížku byla tabule v zápětí nahrazena novou, ale v prosinci 2007 byla pro změnu poškozena závora tak, že nešla uzamknout...).
Zához ze zadní strany pozorovatelny na kótě Houpák, rozježděný od čtyřkolek a motocyklů.
(Foto červen 2007)
A takhle na závěr roku 2007(pravděpodobně v týdnu před Vánočními svátky, přímo pod stromeček...) sprejeři „vylepšili“ zadní stěnu zkušebního objektu CE, Benešáku. S touhle výzdobou si asi dlouho žádném filmu nezahraje...
Na konec si ještě neodpustím poukázat na situaci kolem zříceniny hradu Valdek. Bylo by to i do seriálu „Brdské záhady“, ale přímo se to týká zde zmiňované problematiky (a způsobu) otevírání VVP.
8. prosince minulého roku naše sdružení uspořádalo pochod „Mikuláš v Brdech“ a účastníky akce mile překvapila informační tabule před hradem a čerstvě na stromech namalovaná turistická značka vyznačující stezku ke zřícenině. Což nás, pořadatele, trochu zarazilo, protože ve vyhlášce Újezdního úřadu Brdy o zpřístupnění okrajových částí VVP není o možnosti návštěvy hradu ani zmínka. Zřícenina nacházející se na pozemku patřícímu Ministerstvu obrany je již spoustu let v havarijním stavu, koruny zdí jsou narušeny a rozpadají se. O tom nás v zápětí přesvědčily i čerstvě zřícené kameny, které ležely přímo na pěšině po které návštěvníci hradu procházejí na vnitřní nádvoří.
Při odchodu jsme za branou našli v listí zahrabanou poničenou tabuli s nápisem
„VSTUP ZAKÁZÁN, NEBEZPEČÍ ÚRAZU“.
Nedalo nám to a informovali jsme se přímo na Újezdním úřadě jak to tedy se zpřístupněním hradu Valdeka je. Vojáci v tom mají jasno: zřícenina nikdy zpřístupněna nebyla, právě díky havarijnímu stavu ve kterém se nachází !!! A jsme u té záhady – že by si Klub českých turistů jen tak o své vůli namalováním značek na stromy dovolil „zpřístupnit“ (bez jakékoliv předchozí konzultace se současným vlastníkem hradu) životu nebezpečnou zříceninu to snad ne !?! A pokud tedy značky nenamalovali členové KČT tak tady máme někoho neznámého (Al Kaidá, teroristé?), který láká veřejnost na místa, kde je život návštěvníků v přímém ohrožení. A navíc každý kdo po značce do hradu půjde porušuje platnou vyhlášku o zpřístupněných částech VVP, tím se dopuští přestupku a vystavuje se pokutě až do výše 4000,-kč podle zákona č.200/1990Sb.
(Tento článek jsem pro VHSB zpracoval na základě mě dostupných informací a jako můj osobní a zaujatý pohled na věc. V lednu 2008, Námořník.)
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo