Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
Hloubkaři nad Hořovicemi.
Prakticky všechny komunikace, železniční tratě, vojenská technika, vozidla, lokomotivy a vlaky se v Čechách na konci 2. světové války staly cílem útoků spojeneckých letců – hloubkařů. Nebyly samozřemě ušetřeny ani silnice a železnice kolem centrálních Brd.
Na jaře roku 1945 útoky následovaly jeden za druhým, vlaky a lokomotivy byly napadány v otevřené krajině, ale i přímo na nádražích. Terčem se staly stanice Nezvěstice, Mirošov, Rokycany, Holoubkov, Kařízek, Zbiroh, Cerhovice, Hořovice, Lochovice, Jince, Bratkovice, Příbram, ... Podrobnosti najdete na špičkově faktograficky zpracovaném blogu Filipa Vojtáška, „Hloubkaři / Allied fighter-bombers“ (Útoky spojeneckého stíhacího a bitevního letectva na pozemní cíle v českých zemích 1944-1945).
Do dnešních dnů se kromě často nacházených mosazných nábojnic a půlpalcových střel mnoho stop po stovkách útoků hloubkařů nezachovalo... Jedním z míst, kde je ale ještě i dnes můžeme vidět je železniční stanice Hořovice. Při jednom z náletů byla střelbou zasažena opěrná betonová zeď v západní části kolejiště a také poškozeno železné zábradlí nad ní.
Detail zásahu zábradlí.
Nad Českými zeměmi se v roli hloubkařů nejčastěji objevovaly letouny Republic P-47 Thunderbolt, dvoumotorové Lockheed P-38 Lightning a především North American P-51 Mustang. P-47 a P-51 byly vyzbrojeny kulomety Browning M2 .50 Cal (náboj 12,7x99). P-38 navíc nesly ještě kanon ráže 20 mm (náboj 20x110).
Přesto, že na konci války byla většina spojeneckých i německých letadel vybavena kanony ráže 20 mm (a více) zůstával náboj do těžkého leteckého kulometu Browning M1921 verze M2 (M3) i s relativně malou ráží .50 (12,7 mm) stále dostatečně výkonným. Rychlost střelby se pohybovala mezi 750-850 výstřelů za minutu (M2), úsťová rychlost průbojně-zápalné střely (API) byla 890 m/s.
Nejběžnější střelivo Browning .50 Cal
1 – Ball, celoplášťová střela.
2 – Armor Piercing (AP), průbojná střela.
3 – Armor Piercing Incendiary (API), průbojně – zápalná střela.
4 – Incendiary (I), zápalná střela.
5 – Tracer (T), svítící střela (se stopovkou).
Náboje vyrábělo v USA několik firem, dna nábojnic jsou značena zkratkou výrobce a rokem výroby (do konce r.1943 posledním dvojčíslím, od r.1944 již jen posledním číslem letopočtu).
SL – St. Louis Ordnance Plant, St. Louis, Missouri.
DM – Des Moines Ordnance Plant, Ankeny, Iowa.
TW – Twin Cities Ordnance Plant, Minneapolis, Minnesota.
Nábojnice s článkem pásu nalezená v Jincích v roce 2003.
(Dík za ni patří M.L., jednomu z členů VHSB.)
----------------------------------------------------------------------------------
(Děkuji panu K.J. za možnost zdokumentovat sřelivo Browning .50 Cal)
Pro VHSB zpracoval v únoru 2009 Námořník.
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo