Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
Seminář „Zaostřeno na Brdy“ se vydařil.
Kdo hledal senzaci byl zklamán.
Brdské lesy. Mezi příznivci historie, ochrany přírody, vojenství i myslivosti pojem. Kdo by neznal pohoří táhnoucí se více než sedmdesát kilometrů? Svým způsobem unikátní jednolitý pás převažující smrkové monokultury se místy střídá s lesem smíšeným. Orel mořský, tetřev hlušec i rys ostrovid jsou zde doma. Využívají tak nezastavěné, liduprázdné krajiny vhodné pro život. Zůstane to však i v budoucnu?
Odpověď na tuto otázku i řadu dalších naznačil odborný seminář „Zaostřeno na Brdy“ pořádaný v sobotu 25. února v salonku Sokolovny v Rokycanech. Více než šedesát posluchačů nejrůznějšího věku, vzdělání i názorů vyslyšelo pozvánku rokycanských ochránců přírody a přišlo. Kdo však hledal senzaci – byl zklamán. Jak bylo prezentováno v úvodu, jednalo se o sérii informací týkajících se Brd. Vždyť těmi se v poslední době zabývá řada subjektů prosazující své vlastní názory i zájmy. Tento seminář byl však jiný. Představil Brdy z různých pohledů. Nehledal však žádné závěry, neboť každý názor má své kladné i záporné stránky.
Celá akce začala mírně po deváté hodině úvodním slovem Pavla Moulise - předsedy Českého svazu ochránců přírody v Rokycanech. Ten upřesnil program i celý záměr semináře a předal slovo prvnímu přednášejícímu. Tím nebyl nikdo jiný než-li ředitel Muzea Středních Brd ve Strašicích RNDr. Martin Lang. I přes zdravotní problémy dorazil a velice příjemnou formou pohovořil na téma „Přírodní a kulturní památky na území středních Brd“. Nutno podotknout, že část účastníků dorazila právě kvůli němu. A i z tohoto důvodu byl RNDr. Lang označen nosným pilířem semináře. Další přednáška s výstižným názvem „Jak ochránit přírodu v Brdech“ prezentovaná JUDr. Pavlem Čámským, předsedou představenstva Brdy-Res publica, o.s. Příbram e zabývala zákonnými možnostmi vzniku chráněné krajinné oblasti. Společný oběd /svíčková s knedlíkem/ v tamní restauraci navodil tu správnou přátelskou atmosféru na neformální diskusi, ale i na odpolední cyklus přednášek. Tu odstartoval nekonfliktním tématem Tomáš Kuba s prezentací „Novinky ze světa fotopastí“ . Tento pán se zúčastnil i loňského semináře a jeho vystoupení i předváděné výrobky sklidili uznávaný a zasloužený obdiv. Neméně zajímavým i atraktivním hostem semináře byla Bc. Arnoštka Jelínková DiS. z oddělení řízení vojenských újezdů Ministerstva obrany. Představila vojenské újezdy a péči o ně ze strany Ministerstva obrany. Sympatickým vstupem zpříjemnil seminář pořádaný rokycanskými ochránci přírody i Bc. Václav Voska z Přírodovědné fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Ten odprezentoval svoji práci s názvem „Vliv vojenské činnosti na diverzitu a etologii plazů a obojživelníků ve VVP Brdy“. Po krátké přestávce pokračoval ing. Petr Ježek s velice zajímavou přednáškou na téma „Historie vojenského prostoru“. V ní podrobně shrnul vývoj působení vojáků v brdských lesích. I zde se zúčastnění dozvěděli řadu velice zajímavých informací. Cyklus přednášek odborného semináře uzavřel nestárnoucí Karel Plaňanský. Ten se ve svém zhruba hodinovém příspěvku věnoval vývoji mysliveckého hospodaření. Kdo vydržel zhruba dvouhodinové zpoždění programu jistě nelitoval. Pan Plaňanský je skutečným praktikem ve svém oboru a byl jakým si druhým pilířem našeho semináře. Ten byl bez jakékoli podpory zorganizován z důvodu zájmu o tuto nesmírně zajímavou oblast.
A co říci na závěr? Téma tohoto semináře bylo vybráno v době, kdy Brdy byly „jen vojenským prostorem“. Dnes je tomu jinak! Staly se politickým sporem. Přesto byla zachována určitá profesionalita semináře. Nedopustili jsme řešení, prohlášení či petici. Pro někoho škoda, zklamání či beznaděj. Situace s Brdy je však vážná, nikoli však zoufalá, řekl by klasik. Je potřeba vyslechnout všechny názory a vybrat správné řešení či kompromis. Naslouchat druhým je však problém? Je to škoda, protože Brdy jistě stojí za kompromis. Cílem našeho semináře bylo dát prostor všem, kterým o Brdy nějakým způsobem jde. To se povedlo. Co bude dál, bude na jiných. My své řešení známe. Do brdských hvozdů budeme chodit tak jako tak.
Zaujala Vás činnost rokycanských ochránců přírody? Navštivte www.csop.erc.cz . Jsme tu pro Vás a vůbec nemusíte být našimi členy.
Pavel MOULIS
předseda ZO ČSOP Rokycany
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo