Menu
Naše akce
Vojenské lesy a statky
Výzva
VOJENSKÉ BALONY NAD BRDY
Letos 5. června to bude 226 let od okamžiku, kdy bratři Montgolfierové v Annonay na jihu Francie poprvé veřejně vypustili balon. Jako téměř všechny velké vynálezy i tento brzy začal sloužit k vojenským účelům. Během druhé poloviny 19. století většina armád západních zemí začala využívat balony k pozorování a také k řízení dělostřelecké palby. Obdobím nejintenzivnějšího nasazení dělostřeleckých pozorovacích balonů se stala 1. světová válka. Po jejím skončení balony do výzbroje své armády zavedla i Československá republika.
V československé armádě byl v srpnu 1920 na základě výnosu MNO /čj.346.196-vzduchopl.1920/ zřízen balonový oddíl, vojskové těleso vzduchoplavectva, s velitelstvím v Olomouci, spadajícím přímo pod Ministerstvo národní obrany (13. odddělení, vzduchoplavecké).
V čs. armádě byl jako dělostřelecký pozorovací balon používán typ pro který jako vzor posloužil balon „K“, vyvinutý německou firmou Ballonfabrik Riedinger. Firmu založil v Ausburgu roku 1897 Ludwig August Riedinger a jeho továrna do konce První světové války zhotovila okolo 4000 kusů pozorovacích balonů. V Československu pro naši armádu balon vyráběla firma Matador v Bratislavě. Objem balonu byl 1200 m³.
Velitelství balonové oddílu byly podřízeny nejdříve dvě a od roku 1921 tři balonové roty (Lysá nad Labem, Olomouc, Nitra). Čs. armáda upoutané pozorovací balony využívala k řízení palby těžkého dělostřelectva. V roce 1924 balonové roty přešly do podřízenosti dělostřelectva a r.1925 sloučeny v Dělostřeleckou balonovou rotu umístěnou v Milovicích.
V roce 1933 byla rota začleněna do dělostřeleckho pluku 331 (III. oddíl) a reorganizována na dvě balonové baterie, v r.1935 se z baterií staly roty a roku 1936 se celý oddíl spolu s plukem 331 přestěhoval do Příbrami.
Součástí nově postavených kasárenských objektů děl. pluku 331 byla i tzv. „Balónka“ – hangár pro dělostřelecké pozorovací balony, který stojí dodnes a díky své stavební konstrukci je ojedinělou technickou památkou. Navíc je i jediným hangárem na světě, který byl postaven výhradně pro balony. Podobné stavby budované v jiných zemích sloužily vzducholodím. Hangár armádě šetřil náklady za vypouštění a nové napouštění plynu do pozorovacích balonů.
Motorizovaná gondola vybavená motorem Siemens Sh 14 (120 HP) je vystavena v Národním technickém muzeu v Praze.
Přesuny balonů na dělostřeleckou střelnici Brdy – Vojenský tábor Jince probíhaly unikátním způsobem a to vzduchem. Za tímto účelem byly balony vybaveny gondolou s motorem a provizorním, velmi primitivním řízením s kormidlem umístěným na zádi namísto spodního stabilizátoru. V podstatě touto úpravou vznikla malá (ale jen obtížně) řiditelná vzducholoď.
Dělostřelecký pozorovací balon nad kasárnami v Jincích.
Historie pozorovacích balonů používaných meziválečnou čs. armádou končí v červenci 1939 spolu se zrušením dělostřeleckého pluku 331.
V dubnu 1931 zavedlo MNO pro piloty a pozorovatele z balonu pamětní odznaky.
Po druhé světové válce čs. armáda pozorovací dělostřelecké balony do své výzbroje již znovu nezavedla. Využívaly se pouze upoutané balony, sloužící k výcviku seskoku padákem.
-----------------------------------------------------------------------
Pro VHSB v lednu 2009 zpracoval Námořník.
Děkuji sběrateli pohlednic, panu V.J. za zapůjčení unikátních fotografií.
Novinky
No, nekupte to! Celkové náklady na pořízení tří tlačítek činí 116 160 korun, roční náklady na jejich servis a provoz jsou vyčísleny na 533 610 korun.
Plzeňský kraj instaluje do jara příštího roku v Chráněné krajinné
oblasti Brdy (CHKO) hlásiče pro zajištění bezpečnosti návštěvníků.
Zdroj: http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/plzensky-kraj-da-do-chko-brdy-hlasice-pro-zajisteni-bezpecnosti-20160924.html
Na dvě stovky hasičů, desítky kusů hasičské techniky od požárních
stříkaček přes cisterny až vrtulník a kilometry hadic. Tak vypadalo
středeční taktické cvičení hasičů s reálnou simulací ohně na dopadové
ploše Jordán v CHKO Brdy.
Zdroj:
http://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/na-jordanu-se-uskutecnilo-takticke-cviceni-hasicu-s-realnou-simulaci-pozaru-20160518.html
Počítadlo